Pedodonti Nedir? Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti Nedir? Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk diş hekimliği pedodonti çocuklarda koruyucu diş hekimliği anlamına da gelir. Çocuklarda süt dişlerinin devamlılığı sürekli dişler çıkana kadar oldukça önemlidir.   Süt dişleri sürekli dişlerin kılavuzu durumundadır. Bu nedenle sağlıklı süt dişleri çocuğun uzun vadeli yaşamında sağlıklı bakımlı bir ağız ve çene yapısına sahip olması anlamına gelir.  Pedodontist hekimlerin bir görevi de ebeveynlere çocuklara kazandırılacak ağız ve diş sağlığı konusunda eğitici bilgiler vermektir. Bunun yanı sıra çocuk diş hekimliği   çocuklarda olası diş sorunlarının önlenmesini sağlar   ve bunun için koruyucu önlemler alır.   Bu önlemleri alırken aynı zamanda çocuklara da bu bilinci verir.  Pedodonti bütün bunları kapsayan koruyucu diş hekimliği alanıdır. Çocuk diş hekimliğinde koruyucu önlemler içinde yüzeysel flor ve fissür örtücüler önemli yer tutar.  Pedodontistler aynı zamanda çocuklarda sağlıklı beslenmenin önemi ve nasıl olması gerektiği konusunda da aileleri bilgilendirirler.  

Pedodonti Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti Alanına Giren Tedavi Ve Uygulamalar 

  • Çocuklarda sağlıklı beslenme nasıl olmalı ve sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması 
  • Çocuklarda diş çekimi  
  • Diş çürüklerinin önlenmesi ile ilgili koruyucu ve önlemler alma 
  • Flor uygulaması ve fissür örtücü tedaviler 
  • Çocuklarda oluşan travmaların tedavisi  
  • Ortodontik tedaviler kanal tedavisi  
  • Pedodonti kötü alışkanlıklar, parmak emme tırnak yeme dudak ısırma alışkanlıklarının bırakılmasına yönelik ebeveynlerle iş birliği yapar 
  • Süt dişleri ve sürekli dişlerin tedavileri 
  • Yer tutucu uygulamalar  

Süt Dişlerinin Önemi 

Süt dişleri çocuklarda toplam 20 tanedir.  Bu süt dişlerinin ciddi   anlamda görevi vardır.  Öncelikle çocuğun beslenmesini sağlamak en önemli görevidir.  Çocuklarda düzgün konuşma alışkanlığı süt dişlerinin sağlıklı olması ile ilgilidir. Süt dişlerinin bir diğer görevi ise gelecek olan kalıcı dişlere kılavuzluk etmek onlara yol göstermektir. Süt dişlerinin erken çekilmesi hiçbir zaman istenen bir durum değildir. Dolayısıyla erken çekilmek zorunda kalan süt dişleri için fissür örtücü uygulamanın hiçbir anlamı kalmamaktadır.   

Süt Dişlerine Uygulanan Koruyucu Uygulamalar Nelerdir? 

Diş hekimliğinde süt dişleri önemli yer tutar. Çocuklarda süt dişlerinin sağlıklı olması çocukta uzun vadeli daha sağlıklı dişlerin çıkmasına ve onların kalıcılığını sağlamaktadır. Bu nedenle sürekli dişler çıkmadan önce süt dişlerine uygulanan tedaviler çocuğun uzun vadeli yaşamının sağlıklı ağız ve diş yapısını belirlemektedir.  Süt dişlerinin çekilmesini önlemek sağlıklı dişlerin oluşturulması için zemin hazırlar.  Dolayısıyla pedodontistler çocuğun ailesi ile birlikte iş birliği yaparak ağız diş sağlığı ve bakımı konusunda, çocuğun sağlıklı beslenmesi konusunda   eğitici bilgiler verir. Çocuk diş hekimliği aynı zamanda süt dişlerinin erken çekilmemesi için koruyucu olarak fissür örtücü, flor uygulaması tedavileri yaparak sürekli dişler çıkana kadar süt dişlerini korunmaktadır. 

Flor Uygulaması Nedir? 

Flor uygulaması çocuklarda doku kaybı ve çürük oluşmasını önlemek için dişlerin Flor, elementi ile güçlendirilmesi işlemidir. Çocukların süt dişlerinin özellikle mineleri zayıf ve güçsüzdür. Çünkü tam olarak gelişmez. Böylelikle de çürümeye meyillidir.  Flor uygulaması ile diş minesi direnci sağlanır ve dişler güçlendirilerek özellikle asit oluşumuna karşı direnç kazanırlar. Flor uygulaması böylelikle dişin çürümesini önler. Bu koruyucu uygulama diş hekimlerinin yapması gereken bir uygulamadır ve altı ayda bir mutlaka tekrarlanması gerekir.   

Fissür Örtücü Uygulama Nedir? 

Fissür çocuklardaki süt dişlerinin üzerindeki girinti ve çıkıntılardır. Çocuklar ağız içi bakımını tam sağlıklı yapamadıkları için yemek artıkları aralara girer ve dişlerde çürükler oluşur. Süt dişlerinde bulunan bu yapısal durum koruyucu önlem alınarak korunmaktadır. Pedodontist süt dişlerindeki fissürleri dolgu gibi kapatarak yemek artıklarının girmesini önler ve dişlerde çürük gerçekleşmez. Fissür örtücüler oldukça dayanıklıdır. Kolay kolay düşmez veya düşmesi durumunda tekrar pedodontist tarafından yenilenir. 
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published.