Lamine Diş (Veneer )Tedavisi Lamine Çeşitleri

Lamine Diş (Veneer )Tedavisi Lamine Çeşitleri

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ağız sağlığı ve diş tedavileri geçtiğimiz yıllara göre çok fazla gelişmiş ve çeşitlilik sağlanmıştır.  Son bilimsel gelişmeler ile birlikte diş hekimliği devrim sayılacak nitelikte tedaviler ve uygulamalarla insan yaşamına girmiştir.  Neredeyse ağız, diş ve çene hastalıkları sorunu ortadan kalkmış yerini çok gelişmiş alternatif tedaviler almıştır.  Bugün geliştirilen tedavi yöntemleri diş hastalıkları konusunda birçok hastalığa çözüm üretecek niteliktedir.

Lamine Diş (Veneer )Tedavisi

Son yıllarda diş hekimliği alanına katılan tedavilerden biri de lamine diş Veneer tedavisidir.  Bu tedavi ile estetik görüntü bir arada çalışılmaktadır.  Lamine kaplama tedavisi de estetik diş hekimliği alanına giren tedavilerden biridir.  Doğal dişe zarar vermemek etik olarak diş hekimliği mesleğinin gerekliliklerinden biridir.  Bugün uygulanan lamine diş tedavisi de bunlardan biridir.  Lamine kaplama dişe zarar vermeden dişi milimetrik aşındırmalar yaparak kaplanması tedavisidir.  Lamine kaplama diş hekiminin titiz çalışması ve hastanın ağız içi hijyenine yeterli özeni göstermesi durumunda uzun süre kullanılabilecek tedavilerden biridir.  Estetik kaygılarla yapılan tedavi gülüş tasarımı hazırlanarak gerçekleştirilir.

lamine diş,Lamine kaplama,Kompozit lamine,Porselen lamine

Lamine Çeşitleri

Lamine porselen kaplama tedavisi iki farklı şekilde yapılmaktadır.  Bunlar;

  • Kompozit lamine
  • Porselen lamine

Kompozit Lamine

Kompozit lamine tedavisi dişin görüntüsü,  rengi,  biçimi düzeltilerek üst tabakaya Veneer uygulanmasıdır.   Lamine porselen kaplama tedavisi tek seansta yapılabilen tedavilerden biridir.  Son derece kısa süren bir tedavidir.  kompozit lamine tedavisinde dişlerin arasında olası çatlaklar boşluklar olması durumunda bunlar düzeltilir aynı zamanda diğer uygulamaya göre maliyeti daha düşük bir tedavisidir.

Porselen Lamine

Porselen lamine kaplama dişlerde renk değişikliği,  çatlak, diş arasında boşluk bulunması,  şekil değişikliği,  darbe alan dişler,  çarpık dişler gibi görüntü sorunu olan dişlerin görsel bozuklukları düzeltilerek yapılır.  Diş hekimi dişin ön yüzeyine ince tabaka halinde üretilen yaprak porselen yapıştırarak tedaviyi tamamlar.  Yaprak porselen kaplamalar laboratuvarda kişiye özel hazırlanır ve tedavinin son aşamasında yapıştırılarak tedavi tamamlanır.

Lamine Porselen Diş Nasıl Yapılır?

Lamine diş estetik diş hekimliği alanına giren tedavilerden biridir.  Aynı zamanda çok kısa sürede gerçekleşir.  Tek seansta yapıldığı da olur.  Ancak hastanın lamine diş tedavisine uygun olup olmadığına hekimin karar vermesi gerekir

Lamine Diş ve Estetik Diş Hekimliği

Lamine kaplama tedavisi diş hekimliğinin estetik alanına giren tedavilerinden biridir.  Lamine kaplama estetik kaygı ile yapılan bu nedenle genellikle ön dişlere uygulanan bir tedavidir.  Lamine porselen tedavisindeki beklenti estetik olması parlak olması ve doğal görünmesidir.  Estetik bir tedavi olması açısından titizlikle yapılan ve uygulanan tedavilerden biridir.

Lamine Diş Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Lamine diş kaplama ön dişler üzerinde çalışılarak yapılır.   Lamine diş tedavi şu durumlarda yapılır;

  • Ön dişler arasında boşluk olması
  • Kısa dişlerin boylarının uzatılması
  • Dişlere yeniden biçim verilmesi
  • Dişin üstü yüzeyinde kırık,  çatlak veya renk değişikliği olması
  • Diş renginden rahatsızlık
  • Doğal diş rengine sahip olma isteği

Lamine porselen ön dişlerde görüntünün bozuk olması nedeniyle gülüş tasarımı hazırlanarak yapılır.  Bazı dişlerde ise çarpıklık olması ve dolayısıyla görüntü bozukluğu olması durumunda bu dişlerin yüzeyi lamine porselen ile kaplanarak şekil bozukluğu ortadan kaldırılır ve estetik bir görsellik sağlanır.

Lamine Porselen Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Lamine porselen diş tedavisi diğer tedavilerle mukayese edildiğinde çok kısa sürede tamamlanan bir tedavidir.  Tedaviye başlanması ile bitişi arasında maksimum 3 seans bulunur.  Ancak ağız içinde tedavi edilmesi gereken dişlerin olması durumunda bu tedavi süresi biraz daha uzayabilir.

Lamine Porselen Tedaviden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Lamine porselen kaplama dişlerin üzerine ince yaprak porselenler yapıştırıldıktan sonra doğal dişler ile uyum içinde olan ve sanki kendi dişlerinizmiş gibi kullanılabilecek tedavilerden biridir.  Ancak üzerine çok ince bir porselen lamine yapıştırıldığı için diğer dişlere göre daha hassastır.  Dolayısıyla hastanın da bu dişlere daha hassas davranması gerekir.  Örneğin tırnak yeme alışkanlığı,  sert cisimleri ısırmak,  geceleri diş gıcırdatan hastalar için uygun bir tedavi değildir.  Bu tür alışkanlıkların olması durumunda lamine porselen kaplama tedavisi önerilmez.

Leave a Reply

Your email address will not be published.