İmplant Tedavisi Kimlere Yapılır? İmplant Dişlerin Özellikleri

İmplant Tedavisi Kimlere Yapılır? İmplant Dişlerin Özellikleri

İmplant tedavisi gerek tek diş eksikliğinin giderilmesi gerek birden fazla veya tamamen diş kayıpları durumunda hem uzun vadeli ömürlük kullanım olanağı sunan hem de son derece estetik bir gülüş tasarımı üzerine yapılan diş tedavisidir.  implant tedavi bugüne kadar var olan tedavilere alternatif oluşturacak düzeyde gelişmiş bir tedavidir.  Çene cerrahisi alanına giren implant tedavisi ömürlük bir tedavi olması sebebiyle özellikle arka dişlerde yani öğütücü dişlerindeki kayıplarda son derece başarılıdır.  Günümüzde birçok kişi takıp çıkartabileceği total protezleri kullanmayı tercih etmez.  Ayrıca bu protezler çok sağlıklı değildir.  Yemek yerken veya konuşurken ağızdan çıkma ihtimali insanları her zaman tedirgin eden bir durumdur.  Dolayısıyla hem psikolojik olarak hem de fizyolojik olarak endişe oluşturur.  Bunun yanı sıra hiçbir estetik görüntüye de sahip değildir. Özellikle son yıllarda diş hekimliği teknolojik ve bilimsel gelişmelerle birlikte son derece çeşitli tedavi alternatifleri oluşturmuştur.  Farklı tedavi yöntemleri ile birlikte bugün diş hastalığı sorun olmaktan tamamen çıkmış durumdadır.

İmplant Dişlerin Özellikleri

Dental implantlar gerek bütün diş kayıplarında gerekse dişler çekildikten sonra kalan boşlukların doldurulması ve birden fazla diş kayıplarında alternatif üreten tedavilerden biridir.  Total diş kayıpları olan hastalar dâhil son derece kesin tedavi sunan,  bütün diş kayıtlarını karşılayan implant diş tedavisi titanyum madeni kullanılarak yapılır. Titanyum madeni çene kemiğine yerleştirilir ve implant diş tedavisi gerçekleştirilir.  

İmplant Tedavisinin Özellikleri

Tek bir diş kaybı veya birden çok kayıplarda gerek doğuştan çiğneme ısırma ezme veya koparma gibi diş problemlerinin olduğu durumlarda kesin çözüm sunar.
İmplant tedavisi  olan dişlerde kemik kaybı en aza iner ve ağız içi hijyeni çok daha sağlıklı olarak korunur.

  • Hastanın olası konuşma bozukluğu giderilir ve çok daha düzgün ses çıkarması sağlanır.
  • Ağız yapısı bozulmaz çok daha estetik bir gülüş tasarımı elde edilir.
  • Diş eksiği oluşmasından sonra ağız içinde yumuşak dokularda oluşan aşınmalar implant tedavisinde tamamen ortadan kalkar.
  • implant tedavisi yapıldıktan sonra hasta ağız içi bakım ve hijyenine dikkat edildiği sürece neredeyse insan ömrü ile eş değerde kullanım sunar.  
  • İmplant tedavisi yapılan hastalarda başarı oranı %90’ın üzerindedir. 

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanır?

implant tedavisinin başarısı bugün tartışmaların üzerindedir.  Başarılı olma koşulu ise çene kemiğinin yoğunluğuna ve sağlamlığına bağlıdır. implant diş tedavisi uzman ve bu konuda tecrübeli hekimlerin yapabileceği bir tedavidir.  implant tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle temel koşul hastanın kemik yoğunluğudur.  Bu koşulların sağlanması durumunda ömür boyu kullanılabilen bir tedavi gerçekleşir.  Böylelikle kemik gelişimini tamamlayan kemik yoğunluğu yeterli olan bütün hastalara implant tedavisi yapılabilir.  Bunun yanı sıra diyabet hastalarında implant tedavisi hastalığı olumlu olarak etkiler.  Kalp hastası ve kan pıhtılaşma sorunu olan hastalar dâhil implant tedavisi olmadan önce hekim kontrolünden geçip onay alındıktan sonra başarılı bir şekilde implant tedavisi uygulanabilir.

İmplant Tedavisini Başarılı Kılan Etkiler Nelerdir?

Öncelikle implant tedavisinin tam anlamı ile başarılı olabilmesi için tedavinin istenilen sonuca ulaşması gerekir. Dışarıdan bakıldığında son derece düzgün estetik bir görüntü oluşur.  Ancak tedavinin başarısı çene kemiğine yerleştirilen titanyum maddesinin kemiğe tutunması koşuluyla olur.  Bunun için implantın başarılı olması bazı şartlara bağlıdır.  Bu şartlar;

  • implant tedavisi diş hekimliğinin cerrahi alanını ilgilendiren bir tedavidir.  Dolayısıyla bu tedaviyi donanımlı ve uzman diş hekimlerinin yapması önerilir.
  • İmplant tedavisinin yapılacağı kliniğin bu tedaviyi yapabilecek donanımda hekimlere ve ekibin tecrübesine bağlıdır.
  • İmplant tedavisinden önce hastanın kemik yoğunluğu incelenir,  kemik yoğunluğunun yeterli olmadığı durumlarda kemik yoğunluğunu arttıran altyapının oluşturulması gerekir.
  • İmplant tedavi yapıldıktan sonra ağız içi bakım ve hijyeni çok önemlidir.  Normal koşullardan çok daha fazla titizlik gösterilmesi gereken durumlardan biridir.  Günde en az 2 kez protezlerin fırçalanması,  ara yüzlerinin itinalı bir biçimde diş ipi ile temizlenmesi,  diş ara yüz fırçası ile ayrıca fırçalanması bununla birlikte düzenli gargara yapılması implant tedavisinin önemli ayrıntılardan biridir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.