İmplant Diş Tedavisi Nedir?Nasıl Uygulanır?İmplant Tedavisinin Avantajları

İmplant Diş Tedavisi Nedir?Nasıl Uygulanır?İmplant Tedavisinin Avantajları

implant diş  tedavisi bugün neredeyse bütün diş tedavilerine alternatif oluşturacak düzeyde gelişmiş tedavilerden biridir.  İmplant tedavisi tek bir diş eksikliğinden,  bütün dişlerin eksikliğine kadar çene kemiğine yerleştirilen vidaların üzerine monte edilen bir diş kaplama tedavisidir.  İmplant tedavisinde çene kemiğine titanyum vidaları yerleştirilir.  Titanyum materyali implant tedavisinde ağız dokusuyla son derece uyumlu belli bir süre sonra ise vücudun bir parçasıymış durumuna gelen maddelerden biridir.  implant tedavisini ömürlü ve neredeyse ömürlük yapan koşullardan biri yerleştirilen materyallerin kalitesidir.

İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İmplant diş tedavisi lokal anestezi altında yapılmaktadır.  Çene cerrahisi alanına giren implant tedavisi konusunda birtakım önyargılar bulunur.  Oysa bilindiğinin aksine ağrı ve acı hissedilmeden birkaç seansta tamamlanıp bitirmektedir.

İmplant Tedavisinin Avantajları

İmplant tedavisi öncelikle uzun süre sorun çıkarmadan kullanılacak ömürlük tedavilerden biridir.  implant tedavisinin avantajları şunlardır;  

  • Öncelikle hasta beslenme ve rahat konuşma konusunda oldukça rahat eder.  
  • Daha iyi çiğneme işlemi gerçekleştirdiği için sindirim sistemi sorunları yaşamaz
  • implant tedavisi aynı zamanda estetik görsellik sunar
  • hastalar bütün dişlerini kaybetseler dahi hareketli implant,  protez alternatifi ile tutuculuk sorunu yaşamaz ayrıca hastalara sabit protez yapmaya da olanak tanıyan tedavidir.

İmplant Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

İmplant diş tedavisi oldukça geniş kapsamlı bir tedavidir.  İsteyen herkese implant tedavisi rahatlıkla uygulanabilir.  Ancak implant tedavisinin temel Koşulu çene kemiğinin istenilen yoğunlukta olmasıdır.  implant tedavinin en büyük avantajlarından biri tek bir diş eksikliğinde yapılabildiği gibi tamamen dişi olmayan hastalara dahi rahatlıkla yapılmasıdır.  İmplant tedavisinde tek diş eksiği olan hastalarda diş çekimi gerçekleştikten sonra, bir süre beklenir ve daha sonra komşu dişler ile bağlantı kurularak implant tedavisi yapılır.   Ayrıca birden fazla dişlerin eksik olması durumunda ise tercihe bağlı olarak protez uygulanır.  Hekimin önerisi doğrultusunda sabit diş veya köprü protez yapılabilir.  Tamamen dişlerini kaybeden hastalarda ise 2 veya 4 implant vidası çene kemiğine çakılarak çıtçıt diye adlandırılan implant protez de uygulanabilir.

İmplant Tedavisinde Fast & Fixed Tekniği Nedir?

Fast & fixed tekniği hastanın arka dişlerinin olduğu bölgede kemik yoğunluğunun yeterli olmaması durumunda fast & fixed denilen bir teknik kullanılır.  Bu teknikte belli bir açı ile yerleştirilmiş implantlar kullanılır.  Bu implantların yerleştirilmesi ile çene cerrahisine gerek kalmadan hastaya sabit protez yapılabilir.  Aynı zamanda bugün diş hekimliğindeki ileri teknoloji dişlerin çekildiği gün implantların da takılması mümkün hale gelmiştir.

İmplant Tedavisinde Yaş Sınırı Var Mıdır?

İmplant tedavisinin yapılabilmesi için bir herhangi bir yaş sınırı bulunmaz.  Bu tedavi için en erken yaş 18 ve 20’li yaşlardır.  Kemik gelişiminin tamamlanmış olması tedavi için temel koşuldur.  Yetişkin insanlarda ise implant uygulamasının maksimum sınırı yoktur.  Ancak implant tedavisinin yapılabilmesi için diş eksikliği bulunan bölgedeki çene kemiğinin sağlam olması implant vidalarının tutunabileceği ölçüde olması gerekir.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürede Yapılır?

İmplant tedavisi konusunda toplumda bazı yanlış ön yargılar vardır.  Bu gün artık günümüzde çok kısa sürede implant tedavisi yapılmaktadır.  Ancak belli bir süre beklenmesini nedeni çene kemiğine yerleştirilen vidaların çene kemiğine tutulması ve iyileşmesi gerekir.  Bu iyileşme süresi kişiden kişiye farklılık gösteri.  Bazı insanlar da çok kısa sürede iyileşme gerçekleşir,  bazıların da biraz daha geç sürebilir.  Kemik yapısının uygun olması durumunda diş protezleri kısa sürede bitirilip takılabilmektedir.

İmplant Tedavisinin Ömrü Ne Kadardır?

implant diş tedavisinde titanyum maddesi kullanılır.  Bu madde yapay bir materyaldir.  Ancak çok gelişmiş ve önemli özelliklere sahip bir materyaldir.  Öncelikle asla paslanmaz,  metal ve ağız içi sıvılarından etkilenmez,  ağız için mukozasını olumsuz etkilemez,  tam tersi doku ile %100 uyumlu materyallerdir.  Hastanın ağız içi bakımı ve temizliğine özen göstermesi durumunda,  aynı zamanda düzenli olarak doktor kontrolünün yapılması ile implant tedavisi ömür boyu kullanılabilecek tedavilerden biridir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.