Emax Diş Kaplama Hangi Durumlarda Yapılır?

Emax Diş Kaplama Hangi Durumlarda Yapılır?

Emax diş ya da diğer adıyla Emax porselen estetik kaygıların giderilmesi amacıyla yapılan tedavilerdir.  Kaplama diş denildiğinde Emax porselen içlerinde en iyi en estetik olan diş kaplamasıdır.  Emax porselenin diğer kaplamalardan farkı hiçbir koşulda metal kullanılmamasıdır.  Ancak metal kullanılmadığı için dolayısıyla diğer diş kaplamalara göre daha çok hassastır.  Bu nedenle genellikle ön dişlerde tercih edilir.  Çünkü ön dişler görselliğin daha önemli olduğu dişlerdir.  Günümüzde diş hekimliği tedavi seçeneklerine estetik diş hekimliği alanını da ilave ederek hastaların beklentilerini fazlasıyla karşılamaktadır.

Emax Porselen Tedavisinde Hangi Yöntem Uygulanır?

Emax diş kaplama avantajlarına bakıldığında en önemlisi metal kullanılmamasıdır.  Dolayısıyla bu tedavi özellikle metal alerjisi olan hastalar için büyük bir avantajdır.  Bu nedenle Emax diş kaplama diğerlerinden farklı bir tedavidir.  Emax porselen doğal diş görüntüsüne en uygun en yakın görsel olarak doğal diş görüntüsüne fazlasıyla sahiptir.  Diğer dişlere göre daha şeffaf görünümdedir.  Renkleri de doğal diş rengine oldukça yakındır.  İçinde metal bulunan diş kaplamalarına bakıldığında Emax porselen yüzeyi asla leke tutmaz ve plak oluşumu önleyici özelliği bulunur.  Yeni nesil en son teknolojik teknikler kullanılarak yapılan dişlerdir.  Çok hassasiyetle yapılır.  Dolayısıyla bu diş tekniği bu konuda uzman olan hekimler tarafından kliniklerde yapılması önerilir.

Emax Diş Kaplamalarının Avantajları         

Emax diş avantajlarından en önemli olanı diğer dişler ile mukayese edildiğinde çok daha estetik bir görüntüsünün olmasıdır.  Dişlerde asla metal kullanılmaz.  Dolayısıyla hipo alerjik özellik taşır.  Ayrıca metal kullanılmamasından dolayı diş diplerinde ve diş etinde renk değişikliği morarma görülmez.  Emax diş uygulamasının aslında en önemli avantajlarından biri de doğal dişe zarar vermeden yapılmasıdır.  Bu tedavide kullanılan bütün materyaller dişe ve diş etine asla zarar vermez.  Ağız içi dokusu ile uyumlu olması sebebiyle de oldukça güvenilir bir tedavidir.  Şeffaf olması açısından ışık geçirgenliği bulunur.  Bu ışık geçirgenliği de dişlere doğal bir görüntü sağlar.  Emax dişlerde renk skalası diğer dişlere göre oldukça geniştir.  Bu renkler gerçek doğal diş renklerinde de en yakın olan renklerdir.  Dişin üst yüzeyi son derece pürüzsüzdür.  Parlak ve kaygandır.  Her baktığınızda dişiniz yeni fırçalanmış görüntüsündedir. Parlak ve pürüzsüz olmasının sebebi sağlık açısından avantajlı olduğu gibi diş eti rahatsızlıklarının oluşmasını da önler.

E-Max Dişlerin Dezavantajları Nelerdir?

Emax diş tedavisine genel olarak bakıldığında herhangi bir dezavantajı bulunmaz.  Fakat dezavantaj diye nitelendirilebilecek özellik içinde metal kullanılmadığı için diğer kesici dişlere göre daha hassastır.  Dolayısıyla bu durum çiğneme ve parçalama görevini yapamazlar.  Böylelikle Emax porselen diş hekimlerinin de tavsiye etmesi ile genellikle ön dişlere uygulanır.  Estetik kaygılarla yapılmış olması da bu yönden önemlidir.

Emax Diş Kaplama Hangi Durumlarda Yapılır?

Emax diş tedavisi genellikle ön dişlere uygulanan estetik kaygılarla yapılan tedavilerdir.  Bu tedavi dişlerin dış görünüşündeki estetik bozukluk giderilerek yapılır.  Örneğin kırık diş,  dişlerdeki renk değişikliği bulunan dişlerde oldukça avantajlıdır.  Bu görüntü bozukluğu özellikle ön dişlerde bulunan hastalarda uygulanan bir yöntemdir. Emax diş tedavi tekniği ile ön dişlerde bulunan görüntü bozuklukları tamamen ortadan kaldırılır.  Sonuç olarak çok şık ve estetik bir diş görüntüsü elde edilir.

Emax Diş Neden Yalnızca Ön Dişlere Uygulanır?

Emax porselen tedavisi diş kayıpları olan hastalara genellikle uygulanmaz.  Emax diş tedavisi daha çok doğal olan dişin estetik olarak düzeltilmesi işlemidir.  Diş boşlukları Emax porselen ile doldurulmaz.  Çünkü o dişlerin öğütücü dişler olması sebebiyle güçlü olması gerekir.  Yani içinde metal bulunan diş kaplamaları genellikle arka dişler için çok daha uygundur.  Özelliği ve yapısı gereği ön tarafta bulunan kesici dişler için bu yöntem uygun değildir.  Zaten Emax porselenin yapılma amacı görüntünün düzeltilmesi ve estetik kaygıların giderilmesidir.

Emax Diş Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

Emax diş kaplamanın kullanım süresi hakkında tam bir süre vermek zor dur. Ağız içi bakımı düzenli ve gerektiği gibi yapılması durumunda uzun süre hiçbir sorun oluşturmadan kullanılabilir.  Düzenli bakım denildiğinde her gün en az 2 kez dişlerin fırçalanması,  ara yüz fırçası kullanılarak diş aralarının temizlenmesi ve diş ipi kullanılması gibi periyodik yapılması gereken bakımlardır.  Bütün bu bakımlarını yanı sıra belli aralıklarla diş hekimine gidilerek düzenli kontrollerin yapılması gerekir.  Bunun düzenli olarak yapılması durumunda çok uzun süre sorun çıkarmadan kullanılabilen tedavilerden biridir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.